Skip to main content

Ryby, barszcz z uszkami, krokiety, makowiec – to tylko kilka potraw, które tradycyjnie pojawia się na świątecznych stołach. Wiele przyszłych mam zastanawia się czy któraś ze świątecznych potraw nie jest dla nich niewskazana. Podpowiadamy!

Ryby są nieodłącznym elementem wigilijnej kolacji. Możesz jeść je w dowolnej postaci - prócz ryb surowych. Polecamy ryby duszone, gotowane lub w galarecie – nie są tak ciężkostrawne jak ryby pieczone. Dla przyszłych mam szczególnie polecane są tłuste ryby morskie takie jak śledzie, łosoś czy halibut. Zawierają one kwasy tłuszczowe Omega-3, które wspierają rozwój mózgu i oczu dziecka.

Warzywna sałatka  to danie które może jeść każda przyszła mama. Należy pamiętać, żeby nie używać domowego majonezu z surowych jaj – tym razem lepiej wybrać taki ze sklepu lub użyć jogurtu naturalnego zamiast.

Pierogi i uszka najczęściej przygotowujemy z kapustą i grzybami. W przypadku grzybów należy mieć 100% pewność co do ich pochodzenia – nawet wytrawnym grzybiarzom zdarzają się pomyłki. Bezpiecznymi grzybami będą np. pieczarki. Do farszu warto dodać trochę ziół jak np. kminku, które pomagają przy wzdęciach. Pierogi i uszka lepiej jeść w formie gotowanej – smażone są dość ciężkostrawne.

Barszcz czerwony to zupa którą mogą jeść przyszłe mamy bez żadnych obaw. Buraczki zawierają kwas foliowy i przeciwutleniacze. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przepis na pyszny barszczyk czerwony, który możecie wykorzystać także poza świętami.

Składniki:

- pęczek włoszczyzny,

- 2 litry wody

- 4 duże buraki,

- szczypta soli, ziele angielskie, majeranek,

- liść laurowy,

- około 1/2 szklanki soku jabłkowego,

- szczypta cukru lub słodziku,

- sok z cytryny do smaku.

Czas przygotowania: około 1 godziny

Oczekiwanie: 12 godzin

Wykonanie:  Włoszczyznę obrać, oczyścić, zalać wodą, dodać sól i przyprawy. Gotować 30 minut, wywar przecedź. Buraki obrać, pokroić w plastry, włożyć do gorącego wywaru i podgrzewać, aż zacznie wrzeć. Zdjąć z ognia, ostudzić i odstaw na noc do lodówki. Barszcz przecedź, wlać sok jabłkowy. Doprawić szczyptą cukru lub słodzika oraz sokiem z cytryny.

Kompot z suszu to danie idealne dla przyszłych mam – możecie go popijać przez całe święta. Suszone owoce przyspieszają perystaltykę jelit, więc będą również pomocne w czasie zaparć. Przepis na tradycyjny kompot z suszonych owoców znajdziecie poniżej.

Składniki:

- 1 i 1/2 szklanki suszonych owoców (figi, śliwki, jabłka, gruszki, morele),

- 1-2 łyżki miodu,

- 2-3 goździki,

- kawałek kory cynamonu,

- plasterek cytryny.

Czas przygotowania: 1 godz. 30 minut

Wykonanie:  Owoce sparzyć wrzątkiem, odcedzić na sicie, włożyć do garnka, zalać wodą i odstawić na godzinę. Dodać goździki i cynamon. Gotować ok. 30 minut w tej samej wodzie. Pod koniec gotowania dodać plasterek cytryny. Wystudzić i dodać miód.

Świąteczne ciasta - unikamy ciast z kremem przygotowanym na bazie surowych jaj. Możesz zjeść pierniczki, piernik z bakaliami czy makowiec – ważne, aby nie opychać się słodyczami, gdyż są dość ciężkostrawne i dość kaloryczne. Unikaj również „gotowych” ciast o długim terminie przydatności – zawierają szkodliwe tłuszcze, konserwanty i ulepszacze smaku. Może zamiast kolejnego kawałka ciasta warto sięgnąć po bakalie lub cytrusy? Przed jedzeniem cytrusów warto je sparzyć gorącą wodą – pozbędziemy się substancji stosowanych do zabezpieczenia owoców w czasie transportu.

W święta także warto stosować zasadę „jem dla dwojga a nie za dwoje”. Jeśli jednak przejadłaś się i czujesz wzdęcia zastosuj herbatkę z mięty lub kopru włoskiego. Na zgagę, która może pojawić się w przypadku zjedzenia dużej ilości tłustych, pieczonych potraw stosuj wywar z imbiru. Inne sposoby radzenia sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami w ciąży znajdziesz w naszym kursie. Zarejestruj się już dziś w naszej szkole!