ETAP I Rola szkoły rodzenia

MP3

eBook

Rola szkoły rodzenia

Kobieta w okresie ciąży powinna uzyskać praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa w formie grupowej lub indywidualnej. To Pani zdecyduje, jaką formę edukacji przedporodowej wybrać. Edukacja przedporodowa może być prowadzona w formie szkoły rodzenia, której celem jest przygotowanie obojga rodziców do porodu oraz opieki nad noworodkiem. Podczas zajęć w szkole rodzenia będzie Pani mogła: poznać zasady opieki medycznej nad matką i dzieckiem; dowiedzieć się, jak ciało kobiety dostosowuje się do zmian zachodzących podczas ciąży, porodu i połogu; nauczyć się, jak zapobiegać dolegliwościom związanym z ciążą, porodem i połogiem, minimalizować je lub pozbywać się ich; otrzymać informacje na temat okresu noworodkowego (m.in. dotyczące pielęgnacji i karmienia dziecka), co pozwoli Pani zrozumieć i zaspokoić potrzeby dziecka; pozbyć się lub znacznie obniżyć poziom lęku oraz nabrać pewności siebie. Dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy, jeśli coś będzie Panią niepokoiło w pierwszych tygodniach po porodzie.

W zajęciach szkoły rodzenia mogą uczestniczyć przyszli ojcowie. Oni także potrzebują wiedzy i umiejętności, które pozwolą im przygotować się do tej ważnej roli! Dzięki zajęciom w szkole rodzenia przyszli ojcowie mogą m.in. dowiedzieć się i zrozumieć, co się dzieje z kobietą w trakcie ciąży i porodu – jakich zmian i uczuć doświadcza i dlaczego. Przygotować się do sprawowania opieki nad dzieckiem – m.in. dowiedzieć się, jak nosić, kąpać, pielęgnować noworodka, jak reagować, gdy dziecko płacze. Lepiej przygotować się do zmian i wyzwań związanych z nową sytuacją życiową; świadomie rozważyć i podjąć decyzję dotyczącą uczestnictwa w porodzie.

Udział w zajęciach szkoły rodzenia może być ważnym doświadczeniem dla par spodziewających się dziecka. Jest to okazja do rozmowy i wspólnego zastanowienia się nad ważnymi sprawami, pozwala poznać oraz porównać swoje punkty widzenia i oczekiwania. Aktywne korzystanie z zajęć szkoły rodzenia może sprzyjać umocnieniu więzi pomiędzy przyszłymi rodzicami, a także więzi między nimi a dzieckiem.

Edukacja przedporodowa - rola szkoły rodzenia

Rozmiar pliku: 563 kb